پشتیبانی ایزو برتر
سوالات خود را به تلگرام ما ارسال کنید
۰۲۳-۳۳۴۵۰۰۹۰
۰۲۳-۳۳۴۵۰۰۹۱
۰۲۳-۳۳۴۵۰۰۹۲

OHSAS 18001

Occupational Health & Safety Management System OHSMS

OHSAS 18001

 

استاندارد 18001 را استاندارد مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی هم می نامند، استانداردی که در آن الزاماتی را برای سازمان ها ارائه می کند که می خواهند ایمنی کارکنانشان را بالاترین حد ممکن نگهدارند. این استاندارد الزاماتی را برای یک سیستم مدیریت به منظور توانا ساختن سازمان جهت کنترل ریسک ها و بهبود عملکرد خود مشخص می کند. 

این استاندارد از نظر متن و الزامات به استاندارد ایزو 14001 ورژن 2004 بسیار شبیه است و بجای الزامات محیط زیستی الزامات ایمنی و بهداشت شغلی آورده شده است.


استاندارد 18001 توسط سازمان بین المللی ایزو تدوین نشده است و به همین سبب نباید از عبارت ایزو در کنار آن استفاده کرد،  این استاندارد را OHSAS 18001 می نامند.(مخفف Occupational Health and safety Assessment series به معنی سری ارزیابی ایمنی و بهداشت حرفه ای) 

 

تاریخچه ای مختصر از این استاندارد:

  • با توجه به نبود استانداردی بین المللی در خصوص ایمنی و بهداشت شغلی در سال 1998 در کمیته ای با نظارت و رهبری انیستیتو استاندارد بریتانیا (BSI) تشکیل شد.
  • این کمیته با همکاری شرکت های انگلیسی صدور گواهینامه مشغول تدوین استانداردی در زمینه ایمنی و بهداشت شغلی شدند.
  • اولین نسخه مربوط به این استاندارد در سال 1999ارائه شد.
  • آخرین ویرایش مرتبط با سال 2007 می باشد.
  • سازمان بین المللی ایزو در سال های اخیر کمبود این استاندارد را احساس کرده و  اقدام به تدوین این استاندارد نموده و جدیدا استانداردی با نام ایزو 45001 ارائه داده است که از اندازه، خدماتی و یا تولیدی بودن می توانند آنرا پیاده سازی نمایند و محیط کاری ایمنی را برای پرسنلشان ایجاد کنند.

فرآيند مميزي و صدور گواهينامه بر اساس استاندارد OHSAS 18001 مشابه با فرآيند مميزي مبتني بر ISO 9001 و ISO 14001 و براساس قواعد بين المللي IAF صورت ميپذيرد و ميتواند به طور يكپارچه با هر يك از سيستم هاي مديريت يا به تنهايي انجام پذيرد.

صدور گواهينامه بر اساس استاندارد OHSAS 18001 توسط شركت ایزو برتر در سریع ترین زمان ممکن صورت مي پذيرد.